











Uchwyty samochodowe z ładowaniem indukcyjnym to połączenie cech tradycyjnego uchwytu i ładowarki. Pozwalają ładować telefon bez konieczności podłączania do niego kabli, pozostawiając go równocześnie w zasięgu kierującego.
Uchwyty z ładowaniem indukcyjnym - jak to działa?
Ładowarka w uchwycie indukcyjnym, niczym nie różni się od tradycyjnej ładowarki bezprzewodowej - jej działanie polega na indukcji magnetycznej. W ładowarce znajduje się cewka nadawcza, wokół której tworzy się pole elektromagnetyczne. Gdy zbliżymy do niego naszego smartfona, prąd znajdujący się w ładowarce przejdzie na nasze urządzenie. Ważne jest, aby odległość między ładowarką, a smartfonem była jak najmniejsza. Jeśli używasz etui lub futerału, zwróć uwagę, czy wspiera ładowanie bezprzewodowe.
Czy każdy telefon można ładować na uchwycie indukcyjnym?
O tym, czy telefon wspiera ładowanie indukcyjne, dowiesz się ze specyfikacji technicznej swojego telefonu. Większość obecnie produkowanych smartfonów umożliwia bezprzewodowe ładowanie. Jeśli nie - możesz skorzystać z adapterów do ładowania, które umieszcza się pod obudową telefonu.
Uchwyty z ładowaniem indukcyjnym pozwalają także na tradycyjne ładowanie telefonu. Jeśli twoje urządzenie nie wspiera indukcji, możesz ładować je za pomocą kabla. Specjalne wycięcia w podstawie uchwytu umożliwiają wygodne przepuszczenie kabla wprost do ładowarki samochodowej.
Jak szybko ładują uchwyty samochodowe z ładowaniem indukcyjnym?
O szybkości ładowania indukcyjnego decydują zarówno parametry ładowarki, jak i telefonu. Generalnie uznaje się, że ładowanie indukcyjne przebiega wolniej niż za pośrednictwem kabla. W sprzedaży dostępne są jednak uchwyty zarówno z tradycyjnymi ładowarkami, jak i te wspierające szybkie ładowanie. Quick Charge, Power Delivery czy AFC to tylko niektóre protokoły szybkiego ładowania, które są wspierane przez uchwyty.
Czy uchwyty indukcyjne są bezpieczne dla telefonu?
Podobnie, jak uchwyty magnetyczne, tak samo uchwyty z ładowaniem indukcyjnym wzbudzają mieszane uczucia wśród użytkowników smartfonów. Martwią się czy indukcja nie uszkodzi baterii w telefonie i nie wpłynie na jej żywotność. Nie bez znaczenia jest także wpływ wytwarzanego przez ładowarkę pola elektromagnetycznego na nasze zdrowie.
Warto pamiętać, że szybkie ładowanie telefonu, o ile nie odbywa się sporadycznie, ma wpływ na żywotność baterii. Z tego względu uchwyty z szybkimi ładowarkami powinny być dodatkowym, awaryjnym źródłem zasilania. Tradycyjne ładowanie nie ma wpływu na ogólną żywotność baterii. W kwestii wpływu pola elektromagnetycznego na nasze zdrowie zaleca się, aby osoby z wszczepionymi lub indywidualnymi urządzeniami medycznymi skonsultowały się z lekarzem przed zakupem urządzenia z ładowaniem indukcyjnym.
Jakie są rodzaje uchwytów indukcyjnych?
Ładowanie indukcyjne to tylko jedna z unikalnych właściwości uchwytu samochodowego. Podobnie jak inne uchwyty, można je podzielić ze względu na sposób montażu w samochodzie oraz sposób montażu telefonu na nich.
Uchwyty z ładowaniem indukcyjnym dzielą się na montowane do kratki wentylacyjnej oraz szyby lub deski rozdzielczej. Telefon może być na nich montowany grawitacyjnie, magnetycznie, za pomocą zacisków lub rollerów.