Uchwyty grawitacyjne do telefonów to jedne z najczęściej wybieranych akcesoriów samochodowych. Zapewniają bezpieczeństwo, wygodę i komfort podróżowania. Proste w obsłudze, cieszą się powodzeniem zarówno wśród zawodowych kierowców jak i tych, którzy za kierownicą spędzają nieco mniej czasu.
Uchwyt samochodowy grawitacyjny - jak to działa?
Uchwyty działają na zasadzie, a jakże, grawitacji. Posiadają dwa ramiona zaciskowe po bokach i podstawkę od spodu. Wystarczy umieścić telefon na podstawce, pomiędzy ramionami. Jego nacisk sprawi, że ramiona automatycznie zamkną się na urządzeniu.
Wady i zalety uchwytów grawitacyjnych do telefonu
Niewątpliwą zaletą uchwytu grawitacyjnego jest prostota w jego obsłudze. Ze względu na brak zaawansowanych mechanizmów, uchwyty te są praktycznie bezawaryjne. Nie bez znaczenia jest także możliwość obsługiwania ich jedną ręką - aby wyjąć smartfon, wystarczy go po prostu... wyjąć. Nie musisz czekać, jak w przypadku innych uchwytów, aż ramiona otworzą się automatycznie lub szukać przycisku zwalniającego blokadę.
Czy uchwyty grawitacyjne do telefonów mają wady? Jak każde urządzenie. Niekiedy zdarza się, że ramiona nie przylegają precyzyjnie do smartfona. Powoduje to, że podczas jazdy na nierównej drodze, telefon może poruszać się w uchwycie. Ramiona zaciskowe powodują także pewne ograniczenie w grubości urządzenia. Zwykle jednak zakres ramion jest dostosowany do większości telefonów dostępnych na rynku.
Rodzaje uchwytów grawitacyjnych
Określenie uchwyt grawitacyjny odpowiada jedynie za sposób montażu telefonu na uchwycie. Ponadto uchwyty grawitacyjne możemy podzielić ze względu na sposób ich montażu w samochodzie oraz inne funkcje, jakie mogą sprawować.
Uchwyty mogą być montowane do kratki wlotu powietrza, szyby lub deski rozdzielczej. Zarówno uchwyty do kratki, jak i pozostałe mają swoich zwolenników i przeciwników. Te pierwsze ze względu na montaż poniżej wzroku kierującego, nie ograniczają widoczności. Mogą jednak być mniej wygodne w użyciu. Dodatkowo nie posiadając zabezpieczenia na wtykach, mogą uszkodzić kratki wentylacyjne. Uchwyty montowane do szyby lub kokpitu z kolei są zwykle większe i niektórym kierującym mogą znacząco zawężać pole widzenia. Posiadają jednak dużo większe możliwości regulacji.
Uchwyty samochodowe grawitacyjne mogą być dodatkowo wyposażone w inne funkcje, jak ładowanie indukcyjne. Umożliwia to wygodne ładowanie telefonu w trakcie jazdy. Często posiadają również wycięcie w podstawce zabezpieczającej smartfon od spodu, aby wygodnie przepuścić tamtędy kabel od ładowarki. Jest to szczególnie przydatne w przypadku smartfonów, które nie umożliwiają bezprzewodowego ładowania.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Niezależnie od tego, na jaki uchwyt się zdecydujesz, jego wybór to pierwszy krok do zapewnienia sobie i swoim pasażerom bezpieczeństwa. Nie musząc sięgać po telefon w czasie jazdy, zwiększasz komfort jazdy i niwelujesz ryzyko wypadku spowodowanego odwróceniem uwagi. Pozostajesz przy tym w stałym kontakcie ze swoimi bliskimi.