
Do wykorzystania pełnego potencjału naszego telefonu potrzebna jest naładowana bateria. Wydajność baterii spada wraz z czasem jej użytkowania, a proces ten jest związany z chemicznym starzeniem się akumulatora. Jest to stan całkowicie naturalny, jednak warto regularnie sprawdzać stan baterii. Dzięki temu w porę wymienimy ogniwo na nowe i unikniemy awarii telefonu.
Żywotność baterii w telefonie
Żywotność baterii w telefonie określa maksymalną liczbę miliamperogodzin, które telefon jest w stanie przyjąć i zachować w trakcie ładowania. Żywotność baterii zmniejsza się wraz z mechanicznym starzeniem się ogniw w smartfonach. Maksymalna pojemność akumulatora powoli się zmniejsza z początkowych 100% do 98, 96 czy 80%. Żywotność baterii to nic innego jak okres, przez jaki bateria może być używana przed koniecznością jej naładowania lub wymiany. Im dłuższa żywotność baterii, tym rzadziej trzeba ładować telefon.
Jak sprawdzić żywotność baterii w telefonie?
W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego bateria w telefonie szybko się rozładowuje rekomendujemy sprawdzić żywotność baterii. Możemy to zrobić bezpośrednio w naszych urządzeniu. W telefonach z system operacyjnym iOS informacje o stanie baterii znajdziemy wchodząc kolejno w: Ustawienia > Bateria > Kondycja baterii. Nieco większe wyzwanie czeka użytkowników smartfonów z systemem Android. W tym przypadku konieczne będzie pobranie aplikacji takiej jak Battery Info czy AccuBattery. Poinformują nas one również o tym, jaka jest temperatura telefonu czy napięcie.
Co niszczy baterię w telefonie?
Baterię można porównać do serca naszego telefonu – to od jej stanu zależy poprawne funkcjonowanie urządzenia. Dlatego warto zadbać o jej kondycję.
Poniżej przedstawiamy niektóre kwestie mające negatywny wpływ na baterię:
- nieprawidłowe użytkowanie telefonu takie jak np. nadmierna eksploatacja urządzenia, używanie nieoryginalnych ładowarek i kabli czy notoryczne korzystanie z telefonu w trakcie ładowania,
- częste ładowanie i doładowywanie telefonu,
- zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura (w trakcie ładowania i użytkowania telefonu),
- uszkodzenie lub zalanie baterii,
- niewłaściwa konfiguracja telefonu.
Jednak najistotniejszy czynnik, który może zniszczyć naszą baterię to oczywiście nieprawidłowy dobór i zła jakość ładowarki. Nieprawidłowy dobór ładowarki może dotyczyć napięcia czy natężenia prądu, które nie są właściwe dla telefonu i przez to mogą uszkodzić baterię czy zwiększyć jej zużycie. Negatywny wpływ na baterię będzie miała również niska jakość ładowarki.
Jak dbać o baterię w telefonie?
Nasze działania mają wpływ na kondycję baterii w telefonie. Polecamy kilka sprawdzonych rozwiązań, które wydłużają jej żywotność. Używanie odpowiedniej ładowarki, unikanie ekspozycji na skrajne temperatury (baterii nie służy zarówno mróz jak i gorąco), korzystanie z telefonu zgodnie z jego przeznaczeniem, a także odpowiednia konfiguracja telefonu to podstawowe kwestie, które pomogą utrzymać baterię w dobrym stanie. Przypominamy również, że baterii w dłuższej perspektywie nie służy ładowanie telefonu bez ładowarki (Power Share), ładowanie do pełna czy rozładowywanie jej do zera. Dlaczego nie ładować telefonu do 100%? Ponieważ w ten sposób skracamy żywotność baterii. Zalecamy, aby zostawić baterię w stanie naładowania od 40% do 80%. Aby ułatwić użytkownikom ładowanie telefonów do pożądanego poziomu, producenci sprzętu wprowadzili opcjonalną funkcję ograniczenia ładowania baterii do 80% w urządzeniach firmy Apple iphone oraz do 85% telefonach Samsung. Funkcję możemy włączyć samodzielnie, wybierając ją z dostępnych opcji baterii.
Pamiętajmy również, że wiele funkcji w tle, takich jak synchronizacja danych czy aplikacje internetowe, może zwiększać zużycie energii. Polecamy wyłączać je zawsze wtedy, gdy nie są potrzebne, dzięki czemu bateria będzie mniej obciążona.
Jak prawidłowo ładować telefon?
Wspominaliśmy już o tym, że ładowarka sieciowa zawsze powinna być dobrana odpowiednio do telefonu, a bateria nie powinna być ładowana do pełna czy rozładowywana do zera. Ważne jest również, aby nie ładować telefonu przez całą noc. Maksymalny czas ładowania telefonu powinien wynosić 8 godzin.
Dla kondycji baterii ważne jest również, aby ładowarka była podłączona do gniazdka elektrycznego, a nie innego urządzenia jak np. komputer czy powerbank. Przypominamy również, że po naładowaniu telefonu do pożądanego stanu należy odłączyć ładowarkę. Dzięki temu unikniemy przeciążenia baterii.
Większość z nas zarówno z telefonów jak i ładowarek korzysta codziennie, dlatego mało kto zadaje już sobie pytanie o to, jak prawidłowo ładować telefon, czy zastanawia się nad tym, jak zadbać o żywotność baterii. A to właśnie użytkownicy mają największy wpływ na kondycję urządzeń, dlatego warto pamiętać o zasadach zawartych w tym artykule.